Centrum pre deti a rodiny Ružomberok
ObecRužomberok
Facebook ikona
— Vitajte na našich stránkach —
CENTRUM PRE DETI A RODINY RUŽOMBEROK

Odborné činnosti

Psychologická intervencia

Významnou súčasťu odbornej práce s dieťaťom je práca psychológa, ktorá v centre zahŕňa individuálne sedenia, skupinové sedenia, sociálno-psychologický výcvik, psychologickú diagnostiku, preventívne programy, vedenie krízových intervencií a v neposlednom rade konzultácie s odborným tímom a vychovávateľmi, či profesionálnymi rodičmi. 

Počas individuálnych sedení psychológ pracuje formou poradenstva, využíva prvky hrovej terapie, arteterapie, psychogymnastiky, relaxácie a pod. K deťom pristupuje individuálne, citlivo si všíma potreby každého dieťaťa zvlásť. 

   muzikomaľba

            

 

V skupinových sedeniach pracujú psychológovia s väčším počtom detí súčasne. Je to jedinečný zážitok, kde sa deti učia navzájom rôznym zručnostiam: komunikácii, asertivite, spolupráci, rozvíjajú sebaúctu, nadobúdajú vzájomný rešpekt. 

 

Sociálny-psychologický výcvik je špecifická forma skupinových sedení, počas ktorých si deti vytvárajú uvoľnenú atmosféru prijatia a tak sa podnecuje osobný rast detí a mladistvých. 

Počas psychologickej diagnostiky psychológ prostredníctvom rozhovoru, pozorovania, analýzy produktov, ako aj širokého spektra štandardizovaných psychodiagnostických testov, získava hlbší obraz o osobnosti a schopností dieťaťa. 

Preventívne programy a vzdelávania, ktoré organizuje centrum, či už pod záštitou psychológa centra, alebo v  spolupráci s externými odborníkmi, či organizáciami, sa zaoberajú často sa vyskytujúcimi sociálno-patologickými javmi. Prednášky, workshopy sa dotýkajú rôznych tém, ako napr. závisloti, sexuálne zneužívanie, obchodovanie s ľuďmi, FAS syndróm u detí atď. 

            

Krízové intervencie sú neodlučiteľnou súčasťou práce psychológa v detskom domove. Psychológ zabezpečuje bezpečie a istotu pre dieťa v náročných situáciách. Je nestranným sprievodcom, ktorý dieťaťu pomáha vyrovnať sa s jeho životnou situáciou. 

Psychológ v organizácii úzko spokupracuje so sociálnymi pracovníkmi, vychovávateľmi či profesionálnymi náhradnými rodičmi. Zúčastňuje sa porád a komunít organizovaných na jednotlivých skupinách. V neposlednom rade spolupracuje aj s externými odborníkmi, ktorých dieťa navštevuje ako napríklad pedopsychiater, terapeut, psychoterapeut a pod. 

Pri práci s profesionálnou náhradnou rodinou psychológ často navštevuje domáce prostredie, v ktorom dieťa aktuálne žje. Spolu so sociálnym pracovníkom plánuje návštevy rodín a súrodenecké stretnutia, ktoré sú dôležité pre udržiavanie vzťahov a väzieb medzi jednotlivými rodinnými príslušníkmi. 

Supervízia zamestnancov centra

Zamestnanci centra pracujúci s dieťaťom či jeho rodinou každoročne absolvujú supervíziu s cieľom skvalitnenia sociálnej, výchovnej a odbornej práce.

  Supervízia   

Supervízie sa zúčastňujú vychovávatelia samostatne usporiadaných skupín, sociálni pracovníci, psychológovia, a to individuálne ako aj skupinovo v rámci odborných tímov centra. Supervíziu každoročne abslovujú aj profesionálni náhradní rodičia. 

Odborná činnosť špeciálneho pedagóga

Špeciálny pedagóg je  v priamej intervencii s deťmi, ktoré majú špeciálno-vzdelávacie potreby ale i s deťmi v ohrození. Neodmysliteľnou súčasťou je preventívna intervencia a úzka spolupráca s odborným tímom a vedením  CDR. Vo vzájomnej kooperácii s vychovávateľmi sa podieľame na výchovno-vzdelávacích potrebách detí. Ako odborný zamestnanec poskytujem svojim kolegom poradenstvo, konzultácie, odporúčam  prácu s dieťaťom, na základe vykonanej orientačnej diagnostiky a iných pozorovaní.  Úzko spolupracujeme s poradenskými zariadeniami, so školami, ktoré navštevujú naše deti a  s odborníkmi na celkovom rozvoji osobnosti. Využívame edukačné programy ako formu hravého učenia sa.

Súčasťou práce špeciálneho pedogóga je nekonečná trpezlivosť, byť vždy pozitívne naladený s prítomnosťou humoru. Každé dieťa ocení úsmev a prijatie.

Pomôcky na rozvoj kognitívnych funkcií a deficitov, vďaka ktorým je intervencia vnímaná ako zábava :

  • Pracovné zošity Kuliferdo a iné
  • Pracovné listy pre poruchy učenia vyd. Raabe
  • Čitateľské tabuľky
  • Čítacie rozcvičky pre budúce čitateľské hviezdičky
  • Sykavky zábavne
  • Hravé čítanie s porozumením (7-10rokov)
  • Hádanky pre predškolákov (3-6 rokov)
  • Čítanka pre dyslektikov, Hry s textom (nielen) pre dyslektikov
  • Interaktívne knihy angličtiny
  • Čítanka Makovička
  • Hry na rozvoj zmyslového vnímania (sluchové, hmatové pexeso, domino)
  • Pavučinka – cvičenia sluchového vnímania
  • Pomôcky na rozvoj matematických predstáv
  • Pomôcky na rozvoj vizuomotorickej koordinácie ruka-oko (5-7 rokov)
  • Obrázkové kartičky na oromotorické cvičenia
  • Písmená v tlačenej, písanej podobe vyrobené z rôznych materiálov
  • Edukačné programy na PC, internetové programy...

činnosti

činnosti2

 

 

Realizujeme preventívny program Zippyho kamaráti

                                                                  

Emocionálne zdravie je zásadné pre naše šťastie a spokojný život. Ak naučíme deti ako zvládať ťažkosti, budú lepšie schopné zvládať problémy a krízy v čase dospievania a v dospelosti. Aj deti majú svoje ťažké chvíle a majú skúsenosti so všetkými druhmi problémov.  Čím viac spôsobov zvládania  konfliktu majú k dispozícii, tým väčšia je šanca, že sa s problémom vyrovnajú úspešne.

Zippy je lúčny koník a jeho kamarátmi je skupina chlapcov a dievčat ktoré čelia rôznym problémom. Bábka lúčneho koníka deti sprevádza celým programom.  V každom príbehu hlavní hrdinovia riešia iný problém, ktorý riešia aj naše deti v reálnom živote.  Príbeh je ilustrovaný farebnými obrázkami.  Deti sa učia aktivitami, ktoré sú im v tomto veku najprirodzenejšie. Prostredníctvom kreslenia, hrania rolových hier, spievania pesničky a rozprávania sa.  Deti sa na program veľmi tešia. 

zippy

Program Zippyho kamaráti pozostáva zo šiestich modulov, každý modul má svoj vlastný príbeh. 

MODUL 1 POCITY

Deti identifikujú pocity - smútok, šťastie, zlosť, žiarlivosť a nervozita.  Sú podporované hovoriť o tom, ako sa cítia v rôznych situáciách a hľadajú spôsoby, ako sa cítiť lepšie.

pocity

MODUL 2 KOMUNIKÁCIA

V tomto module sa deti učia, ako efektívne komunikovať, načúvať druhým. Ako požiadať o pomoc a vyjadriť, čo chcú povedať, a to aj v ťažkých situáciách. Nesmelé deti sa v týchto lekciách často „otvoria‟ a naučia sa slobodnejšie vyjadrovať svoje pocity.

komunikáciaMODUL 3 VYTVÁRANIE A STRATA PRIATEĽSTIEV

Deti sa učia o priateľstve - ako si získať a udržať kamarátov,  ako sa vyrovnať s osamelosťou a odmietnutím. Formou hrania rolí si cvičia, ako sa ospravedlniť a napraviť vzťahy po hádke s kamarátom.

MODUL 4 RIEŠENIE KONFLIKTOV

Modul sa zaoberá riešením konfliktov. Deti sa rýchlo zlepšujú v akceptovaní rozdielov medzi sebou. Hlavnou témou je  šikana, čo deti môžu robiť, ak sa ony samé, alebo niekto v ich okolí stanú obeťou šikany.

MODUL 5 VYROVNÁVANIE SA SO ZMENOU A STRATOU

Tento modul sa zameriava na zvládanie zmien - veľkých i malých. Najväčšia zmena zo všetkých je, keď niekto zomrie. Dospelým sa často zdá problematika smrti veľmi ťažká na to, aby ju preberali s deťmi. Deti vítajú možnosť hovoriť otvorene aj o takejto téme.

MODUL 6 ZVLÁDAME

Záverečný modul potvrdzuje všetko, čo sa deti naučili - hľadanie rôznych spôsobov, ako sa vyrovnať s ťažkými situáciami, ako pomáhať druhým a ako sa prispôsobiť novým okolnostiam. Záverečná lekcia je slávnostná, kde každé dieťa dostane certifikát za úspešné zvládnutie programu.

Programom sprevádza vyškolená lektorka PaedDr. Katarína Kováčiková,  špeciálny pedagóg

 

Užitočné informácie pre Vás

Facebook

Aktuálne počasie

dnes, pondelok 2. 12. 2024
zamračené 5 °C -2 °C
utorok 3. 12. takmer jasno 4/-2 °C
streda 4. 12. slabé sneženie 2/-2 °C
štvrtok 5. 12. slabé sneženie 1/-2 °C

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Sviatok

Meniny má Bibiána, Budimír, Budislav, Budimíra, Viviána

Kontakty

Centrum pre deti a rodiny Ružomberok
Kalvárska 924/35,
034 01 Ružomberok

tel.: +421 444 324 070
e-mail: cdr.ruzomberok@ddrk.sk